Lund
Se alla

I Lund ska alla kunna gå på toa

Torsdag 4 juni 2026

I Lund ska du kunna gå på toa oavsett om du har en funktionsnedsättning eller inte. Tyvärr är inte verkligheten sådan i dag.

I centrala Lund saknas toaletter med brits, taklift och utrymme för ett par assistenter. Det är sådana servicetoaletter som många behöver. Utan dem i staden blir i praktiken många ofrivilligt utestängda från att ta del av stadslivet och allt staden har att erbjuda i form av kultur och nöjen.

Så ska det inte behöva vara. Fler stora toaletter ökar dessutom tillgängligheten för barnfamiljer och seniorer i staden.

Vårt förslag

Därför har Liberalerna Lund lagt ett förslag om att några av kommunens fastigheter i centrala Lund – som exempelvis stadshallen eller stadsbiblioteket – ska utrustas med servicetoaletter.

Lund ska vara välkomnande för alla. För din frihet.