Lund
Se alla

Mötesuttalande med anledning av extrainkallat landsmöte

Söndag 22 mars 2026

Extra medlemsmöte inför landsmötet

Liberalerna Lund har hållit ett extra medlemsmöte inför det extrainkallade landsmötet, där partiet ska ta ställning till det fortsatta förtroendet för Simona Mohamsson och den nya linjen i regeringsfrågan.

Samtalet präglades av stort engagemang, allvar och en stark vilja att värna partiets värderingar och partiets framtida vägval.

Med anledning av den uppkomna situationen har Liberalerna Lund antagit följande mötesuttalande:

Mötesuttalande från Lundaliberalerna

Liberalerna i Lund står fast vid en liberal politik med både hjärta och hjärna. För oss handlar liberalismen om att ge varje människa frihet och möjligheter att forma sitt eget liv, samtidigt som samhället håller ihop genom ansvar, inkludering och respekt för varje människas lika värde. Politiska beslut som värnar både frihet, ansvar och människovärde fattas bäst i den politiska mitten.

I Lund är vår hållning tydlig. Vi lyssnar gärna på alla partier, men vi samarbetar inte med alla. Det är helt otänkbart för Liberalerna att ha ett samarbete med Sverigedemokraterna i Lundapolitiken. Här har vi visat att det går att driva liberal politik, lyssna på invånarna och ta ansvar för Lunds utveckling utan att kompromissa med våra värderingar.

Vi kommer även fortsättningsvis att arbeta för ett Lund med mer frihet och färre hinder för individen. Vår liberala kompass står fast. Vi står upp för öppenhet, frihet och människovärde, och vi är negativa till en linje som innebär att Liberalerna ska sitta i regering tillsammans med Sverigedemokraterna.

Även fortsättningsvis kommer vi att arbeta för ett Lund med mer frihet och färre hinder för individen.


Läs mötesuttalandet som PDF

Har du frågor är du välkommen att kontakta Christoffer Karlsson.